Topografia rogówki po co się ją wykonuje?

Topografia rogówki jest bardzo istotna, bo pozwala na szybką diagnozę wad wzroku, a także dobranie metody leczenia. Jest całkowicie bezbolesna i trwa zaledwie kilka minut. Dowiedz się dlaczego się ją wykonuje.

Rozpoznanie wad wzroku

Topografia rogówki pozwala na wykrycie niektórych schorzeń, jak np. choroby stożka rogówki, astygmatyzmu. Metoda jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna. Przy ocenie bierze się pod uwagę czynniki, takie jak kształt i krzywizna rogówki, moc optyczna. W celu diagnozy wykorzystuje się mapy topograficzne, które działają na zasadzie Placido (analiza odbitych od powierzchni rogówki koncentrycznych kręgów). To jedno z podstawowych badań. Dzięki niemu można szybko wykryć poważniejsze wady i szybko im przeciwdziałać. Nie jest tajemnicą, że im wcześniej podjęte leczenie, tym szybciej można je wyeliminować.

Pomoc w korekcji wzroku

Topografia rogówki jest bardzo pomocna przy doborze soczewek kontaktowych, a także jest jednym z kluczowych badań kwalifikacyjnych do laserowej korekcji wzroku. Dzięki temu lekarz może podjąć decyzję, czy powinien podjąć leczenie wad wzroku czy też lepiej tego nie robić. Zaawansowany astygmatyzm to jedno z kluczowych przeciskań do tego typu zabiegów, a topografia rogówki pozwala go wykryć. Wiele osób boi się prac w obrębie oka. Tymczasem nowoczesne metody obrazowania są tak proste, że bez problemu można postawić trafną diagnozę. Lekarz nie dotyka nawet rogówki. Wszystko odbywa się komputerowo i jest banalnie proste nie ma więc się czego bać. To powoduje, że tego typu działania są w pełni bezpieczne i nie powodują dyskomfortu.

Kto może zdecydować się na laserową korekcje wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest dedykowana osobom, które ukończyły 21. rok życia, a ich wada jest stabilna tzn. nie zmieniała się w ciągu ostatniego roku. Zabieg je w pełni bezpieczny, jednak wcześniej musi zostać potwierdzony badaniami kwalifikacyjnymi. Na taką formę leczenia decyduje się oraz więcej pacjentów, bo eliminuje ona konieczność noszenia okularów i soczewek kontaktowych. Pozwala także na wyższy komfort życia. Wprawdzie jest to usługa płatna, ale z drugiej strony koszty, które się ponosi są jednorazowe, a dobrym wzrokiem można cieszyć się przez kilka kolejnych lat. To powoduje, że tak wiele osób jest zainteresowanych zabiegiem. Musi być on jednak przeprowadzony w sprawdzonym miejscu, a przede wszystkim poprzedzony szczegółową analizą. Stąd też warto wybierać gabinety okulistyczne, które cieszą się sporą renomą.