Szukasz przedszkola? Sprawdź, czy ma plac zabaw

Wybór przedszkola nie jest wcale taki łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę wiele okoliczności. Wśród najważniejszych wato wymienić kadrę, infrastrukturę, a także plac zabaw. To ważne, by dzieci miały się gdzie bawić, bo to pomaga w rozwoju.

Dlaczego plac zabaw jest tak ważny?

Przede wszystkim pozwala się rozwinąć i to praktycznie pod każdym względem. Maluchy rozwijają swoje zdolności psychomotoryczne, uczą się sprawności, a także pobudza się ich wyobraźnie. Stąd tak ważne jest, by zwrócić uwagę, czy na terenie placówki znajduje się plac zabaw. W końcu w przedszkolu dziecko spędza kilka godzin dziennie. W ciepłe dni brak miejsca, gdzie maluchy mógłby się wybiegać nie jest dobrym pomysłem. Przejdźmy jednak do sedna sprawy – co daje dzieciom plac zabaw. Zacznijmy od motoryki. Maluchy dopiero uczą się koordynacji. Zabawy na bieżni, drabinkach, przeplotniach to sposób, by w jakiś trenować swoja zręczność. Co istotne, w ten sposób bardzo łatwo można pokonać swoje słabości. Maluchy dużo szybciej przyswajają nowe umiejętności. Plac zabaw to również okazja do nawiązywania relacji społecznych. Tak naprawdę to pierwsze początki uczenia się współpracy. Dzieci na własnej skórze przekonują się, że współpracując razem można osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę. Uczą się wtedy, jak dogadywać się z innymi. Z badań wynika, że jeśli rodzice uniemożliwiają maluchom kontakt z rówieśnikami, to w przekłada się na ich dorosłe życie. Pojawiają się problemy w pracy w grupie, co może w skrajnych wypadkach doprowadzić do depresji. Później tacy ludzie muszą zdobywać tego typu umiejętności na specjalnych kursach i szkoleniach. Poza tym zabawa na świeżym powietrzu to również sposób na wzmocnienie odporności. Aktywność fizyczna sprzyja wydzieleniu się witaminy D i wzmacnia kości, a także zapobiega rozwojowi chorób.

Możesz zawalczyć o plac zabaw

Niestety, wielu dyrektorów placówek prywatnych nie inwestuje w plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Dzieci mają do dyspozycji zaledwie kilka sprzętów, z których mogą skorzystać, jak huśtawki, karuzela, piaskownica. W dodatku często są to urządzenia marnej jakości, które są niestabilne i niebezpieczne. Tymczasem reszta rzeczy w przedszkolu jest bardzo dobrej jakości, kadra jest wyszkolona. W takim wypadku można postarać się o zorganizowanie placu zabaw, np. z budżetu obywatelskiego. Z tych środków co roku powstają nowe place zabaw dla dzieci. To bardzo dobre rozwiązanie i warto się postarać, by nasza pociecha miała się gdzie bawić.