Poznaj idealne rozwiązania dla Twojego domu

Brama garażowa jest ważnym elementem architektury domu zarówno jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego, chociaż nadmienić należy, że w tym drugim przypadku decydujące są względy techniczne i finansowe, mniejsze znaczenie mają szczegóły designu.

Wybór bramy – na co zwrócić uwagę?

Będąc właścicielem domu jednorodzinnego, dużą wagę przywiązujemy do estetyki, również w przypadku wyboru bramy garażowej, tym bardziej, że jest to komponent o sporej powierzchni w stosunku do elewacji budynku, a więc bardzo widoczny. Pod względem designerskim brama, niezależnie od tego czy garaż usytuowany jest w bryle domu czy w budynku towarzyszącym, musi współgrać stylem i kolorystyką z innymi elementami stolarki otworowej oraz detalami a także małą architekturą.
Jeśli chodzi o względy techniczne, należy uwzględnić przy wyborze bramy przede wszystkim takie parametry jak: wielkość działki i podjazdu (zwłaszcza długość) oraz jego położenie, usytuowanie garażu, jego wysokość oraz wielkość otworu wjazdowego. Zgodnie z literą ustawy Prawo Budowlane, brama garażowa powinna mieć co najmniej 2000 mm wysokości i 2300 mm szerokości w wersji jednostanowiskowej oraz 4800 mm szerokości w wersji dwustanowiskowej.

Na rynku komercyjnym, klient może wybrać spośród kilku typów bram, które różnią się między sobą budową i sposobem otwierania. Są więc bramy segmentowe, roletowe, uchylne oraz te najbardziej tradycyjne – bramy rozwierne.

W przypadku, kiedy nasz podjazd jest krótki, lepiej zrezygnować z bramy rozwiernej i uchylnej – otwarcie tych bram wymaga pozostawienia wolnej przestrzeni pomiędzy zamkniętą bramą a samochodem stojącym na podjeździe. Bramy uchylne są bardzo popularne na rynku dzięki swojej prostej konstrukcji i równie prostym rozwiązaniom mechanicznym, które gwarantują niezawodne działanie bramy. Ich skrzydło wykonuje się najczęściej z ocynkowanej blachy stalowej albo blachy stalowej ocynkowanej perforowanej a elementy ościeżnicy zespalane są ze sobą za pomocą połączeń skręcanych. Skrzydło bramy uchylnej podnosi się do góry, chowając pod sufitem garażu, wychodząc podczas otwierania i zamykania poza obrys budynku na długość 1,5 m i jest to minimalna odległość, którą należy zachować, parkując samochód przed garażem.
Podobnie w przypadku bram rozwiernych, minimalna odległość samochodu od zamkniętej bramy garażowej to 1 m.
Bramy rozwierne mają tę zaletę, że są najbardziej ekonomicznym typem bramy garażowej. Gwarancją niskiej ceny i niezawodnej pracy jest zastosowanie prostych rozwiązań. Najczęściej ościeżnica i skrzydło wykonane są z ocynkowanych kształtowników stalowych bez przegrody termicznej a wypełnieniem skrzydła jest blacha stalowa ocynkowana.
Elementy ościeżnicy zespolone są ze sobą za pomocą połączeń skręcanych, a niekontrolowany ruch zamykający bramy ograniczony jest za pomocą montowanej w skrzydle stopki czy ogranicznika.

Jeśli powierzchnia przed naszym garażem jest ograniczona, warto wybrać bramę segmentową lub roletową. Płaszcz bramy roletowej oraz segmentowej unosi się pionowo do góry i zwija w skrzynkę lub chowa pod sufitem (bramy segmentowe), dzięki czemu samochód można parkować tuż przed zamkniętą bramą garażową. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze bramy, warto sprawdzić, jaka wysokość garażu wymagana jest dla konkretnego modelu – niektóre bramy segmentowe nie nadają się do garaży o niewielkiej wysokości.

Bramy segmentowe nowej generacji odznaczają się świetną energooszczędnością – dzięki zastosowanych w skrzydle panelach Innovo 60 mm oraz systemowi osłon i uszczelnień, mają bardzo dobre parametry odporności na działanie wiatru, przepuszczalności powietrza oraz przenikania wody. Zapewniają ciepło zimą oraz chłód latem.
W przypadku bram roletowych, kurtyna bramy nawija się na wał schowany w skrzynce, dzięki czemu można zaoszczędzić przestrzeń pod sufitem. Skrzydła bram roletowych wykonane są najczęściej z profili aluminiowych wypełnionych bezfreonową pianką poliuretanową. Kurtyna porusza się wzdłuż pionowych, aluminiowych prowadnic wyposażonych w szczotkowe uszczelki i nawija się na wał nawojowy umieszczony wewnątrz garażu w skrzynce.

Bramy garażowe z Koszalina

Firm oferujących bramy garażowe z montażem jest na rynku sporo, warto jednak kierować się przy wyborze nie tylko ofertą (choć, oczywiście, jest to kluczowa kwestia) czy ceną za usługę, ale również obszarem działalności firmy. Warto więc wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie frazy, żeby niepotrzebnie nie analizować oferty firmy, która okaże się, że nie zamontuje u nas bramy, bo zwyczajnie nie opłaci jej się przyjechać z drugiego końca Polski. Co więcej, firmy dają gwarancję na wykonaną przez siebie pracę, dlatego tym bardziej warto wybrać firmę usytuowaną blisko – mamy wtedy największe szanse, że ewentualna usterka będzie usunięta szybko i za niewielką opłatą związaną z dojazdem. Innymi słowy, jeśli mieszkamy w Lublinie, szukamy firm lubelskich, a jeśli w Koszalinie – wpisujemy w wyszukiwarkę „bramy garażowe Koszalin„.
Podobnie postępujemy, jeżeli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami bramy renomowanego producenta jak np. Nice czy Wiśniowski a zdarzyło nam się np. nie wyhamować przed zamkniętą bramą. Odnosząc się do poprzedniego przykładu – wrzucamy w wyszukiwarkę „bramy garażowe Koszalin Wiśniowski serwis” jeśli mieszkamy w nadmorskiej okolicy, albo „bramy garażowe Lublin Nice serwis”, jeśli przyszło nam zniszczyć bramę na Lubelszczyźnie.

Certyfikacja

Niezależnie od producenta oraz naszego miejsca zamieszkania, wybierając bramę garażową, powinniśmy zawsze mieć mieć na uwadze również kwestię dotyczącą deklaracji zgodności produktu z normami europejskimi. Potwierdzeniem tej zgodności z normą europejską EN 13241-1 jest znak CE, który w przypadku bram automatycznych przyznawany jest bramie z napędem, czyli całemu, kompletnemu urządzeniu, w którym napęd jest dostosowany do konkretnego modelu bramy oraz pracy, jaką będzie musiał wykonywać.