Plac zabaw zapewnia dzieciom zdrowy rozwój

Chcesz, by rozwój psychomotoryczny Twojego dziecka przebiegał prawidłowo? Koniecznie wybieraj się z nim na plac zabaw, niezależnie od pogody. Tam dziecko nie tylko ma okazję rozwijać motorykę dużą, ale też nawiązywać relacje z innymi dziećmi. Zwróć uwagę, by zabawki były odpowiednie dla rozwoju Twojego dziecka, a samo miejsce bezpieczne i zadbane.

Jaki plac zabaw można określić mianem bezpiecznego?

Zmorą rodziców są nieogrodzone place zabaw, na których zwierzęta sąsiadów załatwiają swoje potrzeby. Alternatywą są place na zamkniętych strzeżonych osiedlach, gdzie nie tylko nie ma wstępu dla zwierząt, ale też dziecko bawi się z dziećmi sąsiadów. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo zabawek. Drabinki, ścianki wspinaczkowe, czy mosty wymagają obecności rodzica. Niebezpieczna może być także nieogrodzona przestrzeń wokół huśtawek. Dziecko może też spaść z wysokości. Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki, jeśli odwiedzasz plac zabaw. Grozi to złamaniem, urazem głowy, jeśli opiekun jest w pobliżu, szybko może zareagować. Z drugiej strony pozwól dziecku na swobodną zabawę. Nadopiekuńczość może nadwyrężyć wiarę dziecka we własne możliwości, a to negatywnie odbije się na jego całym życiu.

Nie tylko zabawa, ale też i nauka

Zabawa na placach zabaw jest zalecana w ramach terapii dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Chodzenie na bieżni ćwiczy rozpoznawanie stron ciała, zabawa w piasku usprawnia rozwój motoryki małej. Dziecko pokonuje przeszkody, ćwiczy mięśnie. Nie bez znaczenia jest to także dla utrzymania przez nie prawidłowej wagi. Ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa także na odporność organizmu. Alternatywą dla osiedlowego placu zabaw jest mini placyk we własnym ogródku. Jeśli nie chcemy być skazani na publiczną przestrzeń i towarzystwo przypadkowych osób, jeśli cenimy sobie spokój, możemy zaprosić dzieci sąsiadów do swojego ogródka, łącząc przyjemne z pożytecznym. Wtedy łatwiej mieć dzieci na oku. W tym czasie można zająć się pracą, zerknąć do książki lub porozmawiać przez telefon. Plac zabaw jest zdrowszym miejscem dla dziecka niż kanapa i telewizor, dlatego powinniśmy je do tego zachęcać.