Okulista z Gliwic: zadbaj o wzrok swoich pociech

Oczy bardzo szybko się psują, a zwłaszcza u najmłodszych, którzy są na to szczególnie narażeni. Z tego właśnie powodu trzeba dbać o wzrok maluchów. Ważna jest codzienna higiena, która pozwala jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Dowiedz się, jak uchronić pociechę przed tego typu wadami oczu.

Unikaj promieni słonecznych

Nadchodzą wakacje. To czas wytężonych spacerów, a także wypoczynku nad wodą. Musimy mieć jednak na uwadze, że promienie UV są bardzo szkodliwe dla wzroku i mogą powodować jego szybkie pogorszenie. Dzieci są na to narażone w szczególności, gdyż wady w tak młodym wieku bardzo dynamicznie się rozwijają. Z tego właśnie powodu trzeba dbać o oczy, by potem nie mieć ewentualnych problemów. Warto więc wybierać zacienione miejsca, ubierać czapki z daszkiem, a jeśli wybieramy się nad wodę dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w parasol chroniący przed słońcem. To tylko niektóre wskazówki, które mogą nam bardzo pomóc.

Ogranicz telewizor i komputer

Dzieci uwielbiają oglądać bajki czy przesiadywać na komputerze lub też bawić się komórką. To jest jak najbardziej zrozumiałe, jednak trzeba dozować im te rozrywki z umiarem – radzi okulista Gliwice. To źle działa na wzrok. Wprawdzie nie da się całkowicie ograniczyć tego typu rzeczy, jednak można pilnować, by maluchy nie oglądały kilku bajek pod rząd, a wyznaczyć im czas, który mogą spędzić przed telewizorem lub komputerem. To początkowo może wywołać mały bunt. Tym bardziej, że nie wszyscy rodzice stosują takie restrykcyjne nakazy, jednak na dłuższą metę to taktyka, która sprawdza się całkowicie. Należy też zwrócić uwagę na odległość spędzoną przed ekranem nie zaleca się byt bliskiego przesiadywania w pobliżu monitora. Jeśli już zdecydujemy się udostępnić dziecku komputer lub telewizor, róbmy to z głową i posadźmy je w odpowiednio oddalonym miejscu.

Zadbaj o dietę

Okulista z Gliwic podkreśla, że dieta wpływa nie tylko na zdrową sylwetkę, ale również na oczy. Należy więc zadbać o podaż witamin. Szczególnie istotna dla wzroku jest witamina A, która znajduje się chociażby w marchewce. Warto więc zwrócić uwagę na codzienna dietę pociechy i kontrolować to, co spożywa. Tylko w ten sposób będzie można dłużej zachować dobry wzrok. Na szczęście marchewki, jak i inne warzywa można podawać na mnóstwo sposobów, np. w zupie czy też na surowo jako przekąska ub dodatek do dania obiadowego. Jeśli będziemy stosowali się do tych wszystkich zaleceń, z pewnością uda się zachować oczy w dziecka w znacznie lepszym stanie.