Okulista z Gliwic – okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek

Kiedyś narzędzie, które miało chronić nasze oczy przed promieniami słonecznymi, dziś kojarzy nam się głównie z modnymi akcesoriami. Jednak niezależnie od tego w jaką stronę ewoluuje znaczenie okularów przeciwsłonecznych, powinniśmy pamiętać, że mają one przede wszystkim chronić nasz wzrok, a nie tylko wyglądać.

Historia w pigułce

Pierwsze przyciemniane okulary zostały stworzone już w XVII wieku w Europie i służyły jako ochrona oczu przed promieniami słonecznymi lub ukrywały oczy osób niewidomych. Jednak prawdziwe zapotrzebowanie na okulary przeciwsłoneczne wypada na połowę XIX wieku, kiedy to polarni odkrywcy czy górale z wysokich partii gór doświadczali często tak zwanej śnieżnej ślepoty. Z kolei do masowego użytku weszły okulary przeciwsłoneczne w 1880 roku, kiedy to popularne zaczęły być wakacje nad morzem. Później okulary przeciwsłoneczne były używane, aż do lat 20-stych, głównie przez sportowców uprawiających golf i tenis. Dopiero dzięki hollywoodzkim gwiazdom, takim jak Marlena Ditrich, czy Betty Davis, które były fotografowane w okularach przeciwsłonecznych na planach filmowych, stały się one symbolem luksusu życia gwiazd Hollywood. Jednak jeśli chodzi o stylowe znaczenie okularów słonecznych to pierwsze przejawy zawdzięczają one amerykańskiemu Vogue, który umieścił, w 1939 roku, na okładce modelkę z dużymi, białymi okularami przeciwsłonecznymi na nosie, sugerując „googly” look. Od tej pory niezmiernie aż do dziś okulary zagościły na wybiegu modowym.

Bezpieczny dodatek

Okulista z Gliwic radzi byśmy przy wyborze bezpiecznych okularów, zwracali uwagę na to, czy posiadają filtr UV. Nie tylko zmniejszają one dyskomfort wywołany silnymi promieniami słonecznymi, ale także nie zniekształcają kształtów. Jeżeli chodzi o stopień przyciemniania i moc filtra to dobieramy tą opcję według własnych preferencji. Każdy z nas ma inną wrażliwość na światło oraz jasność otoczenia. Według okulista Gliwice jeszcze większą ochronę i bardziej kontrastowy obraz zapewniają okulary polaryzacyjne, które są idealnym rozwiązaniem dla kierowców, czy sportowców. Warto tutaj zaznaczyć, iż filtr polaryzacyjny niweluje do minimum wszelkie odblaski i refleksy świetlne powstałe na skutek odbicia promieni słonecznych od poziomych powierzchni, takich jak woda, śnieg czy asfalt, dlatego też okulary z tym filtrem są polecane osobom, które dużo czasu spędzają nad wodą, czy jeżdżą na nartach. Okulary polaryzacyjny poprawiają również jakość widzenia i wyostrzają obraz.