JIRA system – rozwiązanie, które zyskuje popularność

JIRA system jest narzędziem od firmy Atlassian, które wspiera zarządzanie projektami IT w zakresie ich realizacji, kontroli, pracy grupowej, wymiany informacji, zarządzania zadaniami oraz jakości realizowanych przedsięwzięć. Nazwa oprogramowania jest skróconą formą słowa „Gojira”, czyli japońskiej nazwy Godzilla. JIRA jest systemem obecnym na rynku od wielu lat, ale można odnieść wrażenie, że obecnie coraz bardziej wzrasta jej popularność.

W jaki sposób JIRA wyróżnia się na tle innych programów?

W porównaniu z innymi systemami JIRA jest niezwykle czytelna. Choć mnogość opcji, które można tutaj znaleźć, bywa przytłaczająca w początkowej fazie użytkowania to system jest dosyć intuicyjny. Ważnym czynnikiem, który przemawia na korzyść systemu jest prędkość i skalowalność systemu, potwierdzona przez setki klientów.

Czy JIRA system dużo kosztuje?

JIRA system nie występuje w darmowej wersji, możemy skorzystać tylko z ograniczonej wersji próbnej. System dostępny jest w usłudze hostowanej na serwerach Atlassian, bądź na własnym serwerze. W pierwszym przypadku opłacamy stały, miesięczny abonament, którego wysokość uzależniona jest od liczby użytkowników. Decydując się na wariant usługi hostowanej na własnym serwerze, płacimy jednorazową opłatę, której wielkość również jest uzależniona od liczby odbiorców systemu. Drugi wariant jest w tym przypadku zdecydowanie korzystniejszy, ale oczywiście musimy mieć własną infrastrukturę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Korzenie systemu JIRA sięgają wsparciu w śledzenia błędów i zgłoszeń i był początkowo dedykowany zespołom tworzącym oprogramowanie. Jednak wraz z rozwojem, JIRA system naturalnie ewoluował, aby sprostać potrzebom zarówno zespołów tworzących oprogramowanie i tych, które z tworzeniem oprogramowania nie mają zbyt wiele wspólnego, ale muszą jednak pracować z programistami. Z biegiem czasu JIRA stawała się narzędziem przeznaczonym dla zespołów, które nie miały w ogóle do czynienia z oprogramowaniem. To sprawiło, że zaczęto myśleć o nowych rozwiązaniach, które powinny być dostosowane do potrzeb różnych zespołów. JIRA system to narzędzie, które jest niezwykle pomocne dla zespołu projektowego. Dzięki niemu można szybko i sprawnie budować oraz dostarczać klientom najwyższej jakości produkty.