Jak się przygotować na operację zaćmy?

Mając do czynienia z zaćmą, jedynym sposobem na pozbycie się choroby jest poddanie się operacji usunięcia zaćmy. Po operacji wzrok wraca do pełnej sprawności. Należy pamiętać, że operacja zaćmy, którą możesz między innymi wykonać w Skoczowie: http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/, jest nieskomplikowanym zabiegiem i przede wszystkim bezbolesnym, a na efekty trzeba czekać zaledwie kilka dni. Nie warto obawiać się bólu i długiej rekonwalescencji.

Jakie przygotowania należy poczynić przed operacją?

Badania, które należy wykonać przed operacją zależą przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta. Badania, które każdy pacjent musi przejść na zlecenie lekarza, to morfologia krwi, EKG, badanie moczu oraz pomiar poziomu glukozy we krwi, jeśli pacjent jest diabetykiem. Gdy wyniki są poprawne, lekarz rodzinny ma możliwość wystawienia zaświadczenia, które pozwala na zakwalifikowanie się do operacji. Powyższe badania muszą być wykonane najpóźniej dwa tygodnie przed zabiegiem.

Badania wykonywane bezpośrednio przed zabiegiem

Wyżej wymienione badania należy wykonać dłuższy czas przed zabiegiem, ale w dniu samej operacji zostaje wykonywany jeszcze szereg badań. Najpierw lekarz przeprowadzona szczegółowy wywiad z pacjentem, następnie mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i oblicza moc optyczną sztucznej soczewki oraz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta. To dobry moment, by pacjent zadał wszelkie trapiące go pytania. Jeśli w dniu zabiegu pacjent czuje się osłabiony, czy przeziębiony i zmaga się z kaszlem – warto pomyśleć o zmianie terminu zabiegu. Operacja zaćmy przebiega na newralgicznym punkcie, czyli oku i niekontrolowany ruch głową pacjenta może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

W jaki sposób przebiega zabieg i ile trwa?

Operacja zaćmy trwa około 20 minut. Zabieg rozpoczyna się od zakropienia oczu specjalnym środkiem znieczulającym. Na twarz zostaje nałożona jałowa chusta chirurgiczna z otworem na operowane oko. Od tego momentu działa chirurg, który ma za zadanie wprowadzić w miejsce starej soczewki nową. Na koniec na oko zakładany jest opatrunek i pacjent może już zejść z fotela.

Już po operacji – i co dalej?

Po operacji zaćmy niezwykle ważne jest zastosowanie się do zaleceń lekarza, a jest ich całkiem sporo. Oko musi w spokoju dojść do siebie, czas rekonwalescencji należy potraktować poważnie i ściśle stosować się do zaleceń lekarzy. Przede wszystkim kilka dni po zabiegu należy dużo odpoczywać, najlepiej dużo leżeć. Oka absolutnie nie wolno dotykać! Nie należy go również przemywać. Podczas snu również należy zwrócić uwagę na operowane oko, najlepiej spać na boku przeciwnym do operowanego. Lekarze zazwyczaj zalecają stosowanie specjalnych kropli do oczu z antybiotykiem lub sterydami. Stosując krople zgodnie z zaleceniem lekarza unikniemy ewentualnej infekcji oka. Istotnym elementem okresu rekonwalescencji jest unikanie zmian ciśnienia krwi w oku. Oznacza to, że należy wykluczyć na jakiś czas wysiłek fizyczny, zabronione jest gwałtowne schylanie się czy podnoszenie oraz dźwiganie przedmiotów cięższych niż 6 kg.

Kilka rad po zabiegu

Już następnego dnia po zabiegu pacjent spotyka się z lekarzem w celu skontrolowania oka. Na następne badanie należy umówić się 2-3 tygodnie po zabiegu. Oczywiście, wszelkie wątpliwości należy zgłaszać na bieżąco lekarzowi. Delikatne uczucie ciała obcego w oku może towarzyszyć przez kilka miesięcy. Niestety rany po operacji goją się dość długo. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko niewielki dyskomfort. Szybka diagnoza i szybka operacja to największa szansa na szybki powrót do prawidłowego widzenia. Chirurgiczne usunięcie zaćmy jest szybkim i mało inwazyjnym zabiegiem. Warto skorzystać z profesjonalnych porad lekarzy na http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/. Pacjenci, którzy posiadają profesjonalną wiedzę na temat zabiegu chętniej się na niego decydują, a wszelkie obawy odchodzą.