Fotowoltaika dla firm – jakie niesie korzyści?

Podwyżki cen prądu dotykają nie tylko gospodarstwa jednorodzinne, ale też przedsiębiorców. Co zrobić, by się przed nimi zabezpieczyć? Rozwiązaniem może być fotowoltaika dla firm. W dzisiejszym wpisie przedstawimy korzyści, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie.

Niezależność energetyczna

Firma, która posiada instalację fotowoltaiczną staje się w pewnym stopniu niezależna energetycznie. To dlatego, że potrafi wytworzyć energię za pomocą promieniowania słonecznego. Zdarza się, że zakłady energetyczne podczas przeciążenia sieci nakładają przedsiębiorstwom ograniczenia w zakresie poboru energii. Dzieje się tak zazwyczaj podczas fali upałów. Fotowoltaika dla firm pozwala zapomnieć o tym problemie, ponieważ przedsiębiorca sam produkuje zużywaną energię. Oprócz powstrzymania strat, które może spowodować niedobór prądu, możemy również zarobić na odsprzedaży nadwyżki energii.
Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się w stosunkowo szybkim czasie. W zależności od jej wielkości okres zwrotu może wynosić 5 lub mniej lat. Obecna technologia pozwala na produkcję komponentów bardzo wysokiej jakości, co w zdecydowany sposób wpływa na jej dostępność.

Zalety paneli fotowoltaicznych dla firm

• Firma szanująca środowisko – coraz więcej osób wybierając firmę, z którą chce współpracować, zwraca uwagę na jej stosunek do środowiska naturalnego. Stosowanie energii z odnawialnych źródeł z pewnością pozwoli znacznie zapunktować w oczach potencjalnych klientów. W trakcie produkcji energii system fotowoltaiczny nie emituje szkodliwych związków, dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych, a pochodząca z niego energia jest w 100 procentach odnawialna. Korzystając więc z zielonej energii przyczyniamy się do ochrony środowiska, a firma zyskuje status odpowiedzialnej społecznie.
• Zagospodarowanie wolnej przestrzeni – wiele firm posiada nieużytkowane dachy, na których z powodzeniem zainstalować można panele fotowoltaiczne. Dzięki temu, w łatwy i korzystny dla firmy sposób możemy wykorzystać wcześniejsze nieużytki.
• Niższe koszty funkcjonowania firmy – dzięki energii słonecznej można znacznie ograniczyć koszty produkcji i codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zyski natomiast można przeznaczyć na dalszy rozwój firmy. Co ważne – oszczędności te mają charakter długofalowy i będą osiągane przez co najmniej kilkanaście lat.

Przedsiębiorca prosument

W chwilach, kiedy przedsiębiorstwo nie pobiera energii elektrycznej (weekendy, święta, produkcja poza godzinami pracy zakładu), całość lub nadwyżka energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną sprzedawana jest do zakładu energetycznego, a on zobowiązany jest ją odkupić.
Dodatkowo, sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki pozwala przedsiębiorcy na uzyskanie Zielonych Certyfikatów w ramach produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a to przekłada się na możliwości uzyskania dodatkowych przychodów.
Fotowoltaika dla firm jest więc naprawdę dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych.