Cena operacji zaćmy? Jak zapłacić mniej za zabieg?

Kolejki do usunięcia zaćmy z NFZ są wyjątkowo długie. To powoduje, że cześć pacjentów decyduje się na prywatne leczenie, które jest bardzo kosztowne. Na szczęście jest sposób, by szybko i niedrogo usunąć kataraktę. Dowiedz się jak to zrobić.

Nie stać cię na prywatny zabieg? Wykonaj go w Czechach…

Ceny w prywatnych klinach wahają się w granicach 3-4 tys. zł. To duża suma, na którą nie stać wszystkich. Na szczęście nie jesteśmy skazani na długie oczekiwanie do specjalisty z kasy chorych. Wystarczy, że skorzystamy z opieki medycznej u naszych zagranicznych sąsiadów. Pozwala nam na to tzw. dyrektywa transgraniczna. W Polsce takie możliwości są od 2013 r. W ramach międzynarodowych ustaleń obywatele Unii Europejskiej mogą się leczyć we wszystkich krajach Wspólnoty. Wprawdzie za usługi medyczne muszą zapłacić z góry, jednak później mogą udać się po zwrot kosztów do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu cena operacji zaćmy jest stosunkowo niewielka.

Jak to wygląda kosztowo?

Kwota za zabieg to około 2,5 tys. zł. Tę sumę trzeba wyłożyć, kiedy tylko przybędziemy w umówionym terminie do szpitala w Czechach. Usunięcie katarakty trwa 20 minut, ale pacjent musi spędzić w placówce medycznej około 6 godzin. Następnego dnia należy jeszcze raz zgłosić się na kontrolę. Po wszystkim trzeba udać się do oddziału NFZ z wnioskiem o zwrot kosztów. Można liczyć na kwotę 2 tys. 100 zł. W praktyce więc usunięcie zaćmy jest więc bardzo niedrogie, a przynajmniej w porównaniu do cen oferowanych przez prywatne kliniki. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na leczenie w Czechach czy innych krajach unijnych. Tam kolejki na zabieg są zdecydowanie krótsze. Z reguły trwają niecały miesiąc, a cena operacji zaćmy jest niewielka. Wprawdzie wiele osób obawia się zawiłych formalności, jednak nie są one takie straszne. Wystarczy złożyć wniosek wydany w rozporządzeniu ministra zdrowia i czekać na refundację. Środki powinny wpłynąć na konto bankowe do 30 dni, a przypadku uruchomienia procedury wyjaśniającej ten czas może się wydłużyć do 60 dni.

Do kogo skierowana jest dyrektywa transgraniczna?

W ramach dyrektywy transgranicznej polscy obywatele mogą korzystać z pomocy medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale tylko pod warunkiem posiadania aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Choć procedury na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane, to z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób, a polskie placówki medyczne pomagają w załatwieniu wszelkich formalności.